Pāriet uz galveno saturu

Atšķirības parasto un varas cilvēku psiholoģijā. Psihologu pētījums.

Man vienmēr ir bijušas aizdomas ka vara  maina cilvēka psiholoģiju. Aizdomas ir aizdomas, bet vajag pierādījumus. Protams, skatoties uz ievēlētajiem saeimā tautas kalpiem , kuri aicina pievilkt siksnas, bet paši nevar atteikties no privilēģijām, jau ir daļējs pierādījums šim uzskatam. Zinātnieki teiktu, ka vajag statiski pierādītus datus. Pretējā gadījumā tā ir tikai nepierādīta hipotēze. Statistiski apstiprinošus  datus sagādāja divas psihologu zinātnieku grupas, viena no Holandes (Joris Lammers )otra no Amerikas (Adam D. Galinsky). 


 Krievu gleznotāja Repina gleznā "Lieldienu procesija Kurskas guberņā "Var saskatīt dažādus tautas slāņus. Redzama parastā tauta, nabagi un cilvēki apveltīti ar varu.
Tātad parastā tauta un vadoņi. Vai ir atšķirība viņu psiholoģijā un viņu uzvedībā? To tad arī pētīja Joris Lammers un Adam D. Galinsky.
Īss veikto eksperimentu atstāsts atrodams  The economist 2010.gada publikācijā.  http://www.economist.com/node/15328544
Eksperimentā piedalījās Universitātes studenti. Psiholoģijā ir pierādītas metodes, kuras pārliecina indivīdu ka viņam ir vara un bagātība (High power) , vai arī to ka viņš ir parasts (low power) cilvēks. Tādā veidā studentus apstrādāja un sadalīja divās subjektu grupas; cilvēki ar varas apziņu un parastie cilvēki, kuri nevar ietekmēt notiekošo.  Protams mēs varam apšaubīt, ka tādā veidā ir iegūti subjekti ar varas pazīmēm. Bet psihologi saka tas ir OK.
 Katrai grupai bija jārisina vairāki  uzdevumi.
Piemēram, Jāvērtē 9 ballu sistēmā cik ir morāli ir pierakstīt liekus komandējuma izdevumus, lai par to saņemtu naudu. Vērtību skalā  0-nozīmēja ka tas ir  amorāli,  9 ka tas ir pieņemami ,proti, morāli. Šādu blēdību var   izdarīt , jo ne visām komandējumā esošām darbībām ir attaisnojošie dokumenti.  Parasto subjektu  vērtējums bija 5,8 , varas subjekti 7,2. Tas nozīmē ka varas subjekti vairāk pieļauj sev pierakstīt liekus izdevumus un apkrāpt uzņēmumu.
Nākošajā eksperimentā tika mesti kauliņi noteiktu reižu skaitu. Tika teikts ka subjektiem pašiem jāpieraksta rezultāti un jānodod laborantam. Augstākais rezultāts saņems balvu. Sagaidāmais rezultāts pēc statistikas bija 50. Parastie subjekti uzrādīja  rezultātu 58. Domājams, ka viņi mazliet pielika lieku punktu pie sava rezultāta. Toties varas subjekti meloja uz nebēdu, un uzrādīja savākto punktu skaitu 70.
Nākošais tests bija kā subjekti vērtē  ātruma pārsniegšanu. Pie tam tika vērtēti atsevišķi gadījumi:  ātrumu pārsniedz pats vai ātrumu pārsniedz cits. Varas subjekti  novērtēja pašu pārsniegto ātrumu ar 7,3 bet ja cita pārsniedz tad tikai ar 6,3. Citus viņi nosodīja vairāk nekā sevi. Parastie subjekti gan sevi, gan citus vērtēja  vienādi  ar 7,6.
Trešais eksperiments bija saistīts ar atrastu velosipēdu. Vajag ziņot policijai vai nē.
Visu eksperimentu rezultāti apkopoti grafikā.

 Rezultātu statistiskā analīze ( mērījumu kļūda) rāda, ka rezultāti ir ticami. Ko tad rāda grafiki. Varas subjekti  vārdos ir pret blēdīšanos, viņi nosoda blēdīšanos, bet darbos blēdās daudz vairāk. Toties parastie cilvēki  nosoda  blēdīšanos bet savā rīcībā ir godīgāki. 
Lūk, tāda dažāda psiholoģija.




Komentāri

  1. Jā, šo ir vērts reklamēt plašāk, piemēram, publicējot Terrā.

    Ilgonis Vilks

    AtbildētDzēst
  2. Osho "Apskaidrības ABC" izsaka savu viedokli,ka pēc varas tiecas cilvēki ar lielām ambīcijām,izteiktiem kompleksiem ,savu sasnieguši viņi dara to,ko dara un visi redzam sekas...

    AtbildētDzēst

Ierakstīt komentāru

Šī emuāra populārākās ziņas

Trīs dienas Latgalē. 2018.gada jūlijs.

Ir lapu daudz, bet sakne tikai viena un manējā ir Latgalē. Laikam tāpēc   ik pēc laika atkal un atkal mani velk apmeklēt senču dzimtās vietas. Šī velme sevišķi pieaug ar vecumu. Runājot Valda Krāslavieša vārdiem: Kur sākas debesis? Kur beidzās sili? – Viss nu ir sakusis sudraba mirgā... Kur zili zied ezeri, zili zied lini, sērst jāju atmiņu palsajā zirgā.   Saplānoju šovasar 3 dienu turneju pa Latgali. Piektdienas pusdienlaikā segloju savu karieti, sēdināju iekšā   radus un draugus un devāmies ceļā. Ceļš no Jūrmalas vijas gar gleznaino Daugavas kreiso krastu uz Jēkabpili.

Sicīlijas pavasara iespaidu kadri.

Darba pienākumi noveda mani tālajā Sicīlijā. Lidojums ar airbaltic uz Romu un ar Alitalia uz Palermo. Kartē iezīmēts ceļojuma rajons. Septiņas stundas un mēs jau Palermo lidostā. Esmu jau otro reizi Sicīlijā, bet nekad neesmu bijis rietumos, Palermo rajonā. Izrādījās, ka mūsu  nodarbības notiks nevis Palermo, bet gan 130 km attālajā pilsētā Trapani. Trapani galējais punkts salas rietumos. Viesnīca Tirreno atrodas okeāna krastā. Pirmajās uzturēšanās dienās laiks ir nomācies un vējains. Ja uzvelk trīs segas, tad var naktī gulēt pie vaļēja loga un klausīties viļņu šalkas. To tad es arī darīju. 

Mans rudens dārzs, dzejā un fotogrāfijās.

Sen neesmu ko prātīgu uzrakstijis.Blogu, līdzīgi kā draudzību, vajag kopt, citādi visi draugi aizmirsīs  ceļu uz to.Bloga skaitītājs rāda  3800 lapas apmeklējumu. Tas savukārt rāda, ka kādi paris simt draugu varētu būt. Tas uzliek pienākuma nastu. Nav nemaz  viegli veidot materiālus blogam. Traucē dabiskais slinkums  un attaisnošanās tam ir laika trūkums. Man ir ieceres aprakstīt vasaras kultūras pasākumus, kurus esmu apmeklējis. Ta jau redzēs, vai kas sanāks. Dabā jūtams rudens un rudens jūtams Ināras koptajā dārzā. Lielākā daļa puķu ir jau noziedējušas. Man patīk puķes fotgrāfēt.. Tāpēc sakrājies neliels foto materiāls par rudens dārza puķēm. To tad es šeit arī nodemonstrēšu. Lai nebūtu garlaicīgi, pievienošu dzeju, galvenokārt Haiku formā. Divas no tām ir manas. Pārējās sadzejojuši zolīdi haiku meistari.  Pīlādžoga ir īsta rudens oga.Spilgta,sarkana un rūgta. Mūsu pielādzis aug pie žoga ielas malā un viņa ogas krīt uz asvalta. Ziedonis ir veltijis dzejoli pielādzim, liekas ka tieš