Pāriet uz galveno saturu

Vai mūs sagaida "mazais ledus periods".


Ja kāds grib vairāk uzzināt par notikumiem Anglijā, tad es ieteiktu palasīt interneta avīzi Mail Online. Tā ir karalistes populārās avīzes Daily Mail interneta versija. Avīzes Daily mail tirāža ir 2 miljoni eksemplāru. Man šajā interneta avīzē patīk zinātnes un tehnikas sadaļa. Šad tad tur parādās interesantas ziņas. 18.jūnija  izdevums raksta par situāciju ar mūsu sildītājkrāsniņu- sauli.  


 Ilgu gadu novērojumi parāda ka saule it kā elpo. Uz saules virsmas parādās gaiši plankumi, no kuriem novērojama enerģijas intensīva izdalīšanās. Saules plankumu daudzums ir mainīgs un un ši mainība ir periodiska.

Zīm. 1. Uz saules var saskatīt gaišus plankumus. Plankumu daudzums ir periodisks process. Var redzēt ka  nākošais  aktivitātes maksimums būs 2014.gadā, bet iespējams daudz mazāks kā iepriekšējais.

Ja apskata saules aktivitātes  periodiskumu ilgā laika periodā, tad var redzēt ka ap 1700 gadu saule ir bijusi ļoti mierīga. Šo stāvokli zinātnieki nodēvējuši par "Maundera minimumu".
Zīm. 2. Saules plankumu skaits daudzu gadu garumā. Redzams ka ap 1700.gadu saule bija ļoti neaktīva.
Hronikās šis laiks saistās ar bargiem saliem. Tiek stāstīts ka Temza bija aizsalusi. Kas tur Temza, ja no Polijas varēja pa ledu ar zirgiem aizbraukt uz Zviedriju.
Vai šāds "mazais ledus periods"  ir sagaidāms nākotnē.
Aplūkojot zīmējumus 1 un 2 var redzēt, ka ir tendence saules aktivitātei samazināties.
Arī temperatūras līkne pēdējos gados iet uz leju.

Zīm.3. Zemes vidējās  temperatūras izmaiņas. Redzama temperātūras samazināšanās kopš 2007.gada.

Prognozējams ka saules aktivitātes pieaugums  2015 būs mazāks salīdzinot ar iepriekšējo periodu (skat. zīm. 1) un 2020 gadā var sasniegt minimumu. Vai tas būs "Maundera minimums"?  Ir uzskats ka ir tikai 8% varbūtības, ka tiks sasniegts "Maundera minimums".  Šajā jautājumā protams notiek diskusija. Globālās sasilšanas aizstāvji uzskata ka ja pat tas notiks, ledus laikmeta nebūs, joo saules enerģijas samazināšanos kompensēs globālās sasilšanas efekts.
Saules aktivitātes dati ņemti no NASA http://data.giss.nasa.gov/gistemp/2008/




Komentāri

Šī emuāra populārākās ziņas

Sicīlijas pavasara iespaidu kadri.

Darba pienākumi noveda mani tālajā Sicīlijā. Lidojums ar airbaltic uz Romu un ar Alitalia uz Palermo. Kartē iezīmēts ceļojuma rajons. Septiņas stundas un mēs jau Palermo lidostā. Esmu jau otro reizi Sicīlijā, bet nekad neesmu bijis rietumos, Palermo rajonā. Izrādījās, ka mūsu  nodarbības notiks nevis Palermo, bet gan 130 km attālajā pilsētā Trapani. Trapani galējais punkts salas rietumos. Viesnīca Tirreno atrodas okeāna krastā. Pirmajās uzturēšanās dienās laiks ir nomācies un vējains. Ja uzvelk trīs segas, tad var naktī gulēt pie vaļēja loga un klausīties viļņu šalkas. To tad es arī darīju. 

Jeruzaleme-triju reliģiju pilsēta.

Ir uzskats, ka uz zemes eksistē specifiskas vietas, tā sauktie enerģētiskie mezgli, kurās rodas idejas, atklājumi, lieli projekti. Ja tādas vietas tiešām eksistē, tad viena no tām ir Jeruzaleme. Kā zināms, Jeruzaleme ir svēta vieta trim lielākajām reliģijām - jūdaismam, kristietībai un islāmam. Tātad lielākajai daļai cilvēces tā ir īpaša vieta. Vissenākā saistība ar Jeruzalemi ir jūdiem. Šeit viņi ir dzīvojuši senatnē, vairākas reizes izdzīti trimdā un atkal atgriezušies. 13.g.s.p.m ēras Mozus slēdz derību ar dievu, sola pielūgt tikai vienu dievu, pieņem 10 baušļus. Darījuma rezultātā Mozus saņem solījumu, ka   Dievs Izraēlas tautai palīdzēs atgriezties apsolītajā zemē Kānaānā, tagadējā Izraēlā.  Tā Mozus kļuva par pirmo pravieti jaunā veida reliģijai. Pamazām rodas vecās derības raksti. Vecā derība sastāv no trim grāmatu tematiskām sērijām. Pirmā grāmatu sērija ir likuma grāmatas (toras), satur piecas Mozus grāmatas. Otrā praviešu grāmata (navim) un trešā tēma, dze...

Gruzija-vīna un baznīcu zeme. Kahetija.

Pirms došanās uz Kahetiju apmeklējām seno galvaspilsētu Mtsheti. Svetshoveli katedrāle, galvenā Gruzīnu pareisticīgo katedrāle. Mtskhet 1000 gadu pirms Kristus bija Iberijas  galvaspilsēta. 337 gadā šajā vietā  kristietība tika pasludināta par valsts reliģiju. Piemineklis šim notikumam ir slavenā Svetshoveli katedrāle, kura  celta 5 gadsimtā. Sestajā gadsimtā  par  Kartli galvaspilsētu izvēlējās Tbilisi, jo to vieglāk bija aizstāvēt no ienaidniekiem. Tomēr katedrāle palika par galveno  Gruzīnu pareizticīgo svētnīca. Arī tagad tā ir gruzīnu pareizticīgās baznīcas galvenā mītne. Atrodas tur kur  Aragvi un Kura saplūst kopā. Galvenais aplūkojamais objekts Svetshoveli katedrāle.