Ja kāds grib vairāk uzzināt par notikumiem Anglijā, tad es ieteiktu palasīt interneta avīzi Mail Online. Tā ir karalistes populārās avīzes Daily Mail interneta versija. Avīzes Daily mail tirāža ir 2 miljoni eksemplāru. Man šajā interneta avīzē patīk zinātnes un tehnikas sadaļa. Šad tad tur parādās interesantas ziņas. 18.jūnija izdevums raksta par situāciju ar mūsu sildītājkrāsniņu- sauli.
Ilgu gadu novērojumi parāda ka saule it kā elpo. Uz saules virsmas parādās gaiši plankumi, no kuriem novērojama enerģijas intensīva izdalīšanās. Saules plankumu daudzums ir mainīgs un un ši mainība ir periodiska.
![]() |
Zīm. 1. Uz saules var saskatīt gaišus plankumus. Plankumu daudzums ir periodisks process. Var redzēt ka nākošais aktivitātes maksimums būs 2014.gadā, bet iespējams daudz mazāks kā iepriekšējais.
Ja apskata saules aktivitātes periodiskumu ilgā laika periodā, tad var redzēt ka ap 1700 gadu saule ir bijusi ļoti mierīga. Šo stāvokli zinātnieki nodēvējuši par "Maundera minimumu".
Zīm. 2. Saules plankumu skaits daudzu gadu garumā. Redzams ka ap 1700.gadu saule bija ļoti neaktīva.
Hronikās šis laiks saistās ar bargiem saliem. Tiek stāstīts ka Temza bija aizsalusi. Kas tur Temza, ja no Polijas varēja pa ledu ar zirgiem aizbraukt uz Zviedriju.
Vai šāds "mazais ledus periods" ir sagaidāms nākotnē.
Aplūkojot zīmējumus 1 un 2 var redzēt, ka ir tendence saules aktivitātei samazināties.
Arī temperatūras līkne pēdējos gados iet uz leju.
Zīm.3. Zemes vidējās temperatūras izmaiņas. Redzama temperātūras samazināšanās kopš 2007.gada.
Prognozējams ka saules aktivitātes pieaugums 2015 būs mazāks salīdzinot ar iepriekšējo periodu (skat. zīm. 1) un 2020 gadā var sasniegt minimumu. Vai tas būs "Maundera minimums"? Ir uzskats ka ir tikai 8% varbūtības, ka tiks sasniegts "Maundera minimums". Šajā jautājumā protams notiek diskusija. Globālās sasilšanas aizstāvji uzskata ka ja pat tas notiks, ledus laikmeta nebūs, joo saules enerģijas samazināšanos kompensēs globālās sasilšanas efekts.
Raksta ideja ņemta no Daily Mail http://www.dailymail.co.uk/sciencetech/article-2004535/The-new-Ice-Age-Climate-change-slow-sun-simmers-down.html
Saules aktivitātes dati ņemti no NASA http://data.giss.nasa.gov/gistemp/2008/
Komentāri
Ierakstīt komentāru