Pāriet uz galveno saturu

Dārza svētki dienā, kurā Prezidents Zatlers atlaida seimu.


Tā sagadījās, ka divi notikumi notika vienā un tajā pašā dienā. Biju uzaicinājis draugus uz dārza svētkiem. Notikums nebūtu ievērības cienīgs, ja nebūtu noticis otrs, daudz nozīmīgāks notikums.Prezidents nolēma atlaist saeimu. Precīzi par šo sagadīšanos pateica Paulis.
"Lai nu kas, bet Tavi 28. maija "dārza svētki" ir ieguvuši neizdzēšamu asociatīvo saiti ar "ceriņu revolūcijas" aizsākumu Latvijas jaunāko laiku vēsturē".
Cerēsim ka šoreiz "ceriņu revolūcija" vainagosies kaut ar maziem, bet tomēr pozitīviem sasniegumiem.


Mazliet par dārza svētkiem.

Mode uz piknikiem brīvā dabā sākās pēc franču revolūcijas. Revolūcijas uzvara  atvēra karaļa dārzu vārtus parastajiem  iedzīvotājiem. Tauta ņēma groziņus,  pudeli vīna un parka zālītē baudīja parka skaistumu. Piknika tēma ir daudzu paaudžu mākslinieku iemīļots sižets.
Piknika vai dārza svētku ainas sevišķi iemīļojuši impresionisma pamatlicēji  Eduards Manē (1832-1883) un  Klods Manē (1840-1926). Viņi nav brāļi, kā varētu domāt pēc uzvārda. Impresionisms- mirkļa iespaids, galvenais ir forma ne saturs.
Viena no slavenākajām un skandalozākajām  piknika gleznām ir impresionisma pamatlicējam Eduardam Mane. 1863. gadā Parīzes salona žūrija atteicās izstādīt Eduāra Manē gleznu Brokastis zaļumos, kurā bija attēlota kaila sieviete, kas ietur pikniku ar diviem apģērbtiem vīriešiem. Attēlā var izlasīt kas ir pozējis šai Eduarda Manē glezmai.



Arī  Klods Manaē neatpalika un uzgleznoja dārza svētkus. Glezna saucas  "Le déjeuner sur l’herbe".


Un beidzot par mūsu dārza svētkiem.
Programmā - brauciens ar kuģīti pa Lielupi, svētki dārzā un prezidenta Zatlera uzruna tautai.
Ieteicams skatīties pilnekrāna režīmā.



Tā lūk tas bija. Lai vairāk mums tādu notikumu.


Komentāri

  1. Klau Draugi. Internetā nevaru nodrošināt labāku video kvalitāti. Ja Jums būs interese, varu ierakstīt CD. Vitolds

    AtbildētDzēst
  2. Kas var būt labāks(Mārtiņa Rītiņa vārdiem runājot) parjauki pavadītu brīvdienu savu mīļo tuvinieku un labu draugu vidū.

    Par E.Manē gleznu gribas izteikt savu viedokli...Man liekas,ka viņš ir bijis jautrs mākslinieks.Mums ir zināma frāze  "izģērba ar skatienu" ,varbūt francūžiem arī ir zināms kaut kas līdzīgs ,tad var saprast ,ka naturalizējot daiļā būtne ir redzama tā un ne savādāk...bet vīriešu prātam tas varētu būt labāk zināms.

    Par Zatlera runu-es domāju,ka laiks būs tas,kas parāda vai tās bija ambīcijas,vai kaut kas no sirds.Kamēr mums nebūs gudri,zinoši un godprātīgi politiķi diez vai kaut kas mainīsies.
    Tā Maruta

    AtbildētDzēst

Ierakstīt komentāru

Šī emuāra populārākās ziņas

Sicīlijas pavasara iespaidu kadri.

Darba pienākumi noveda mani tālajā Sicīlijā. Lidojums ar airbaltic uz Romu un ar Alitalia uz Palermo. Kartē iezīmēts ceļojuma rajons. Septiņas stundas un mēs jau Palermo lidostā. Esmu jau otro reizi Sicīlijā, bet nekad neesmu bijis rietumos, Palermo rajonā. Izrādījās, ka mūsu  nodarbības notiks nevis Palermo, bet gan 130 km attālajā pilsētā Trapani. Trapani galējais punkts salas rietumos. Viesnīca Tirreno atrodas okeāna krastā. Pirmajās uzturēšanās dienās laiks ir nomācies un vējains. Ja uzvelk trīs segas, tad var naktī gulēt pie vaļēja loga un klausīties viļņu šalkas. To tad es arī darīju. 

Jeruzaleme-triju reliģiju pilsēta.

Ir uzskats, ka uz zemes eksistē specifiskas vietas, tā sauktie enerģētiskie mezgli, kurās rodas idejas, atklājumi, lieli projekti. Ja tādas vietas tiešām eksistē, tad viena no tām ir Jeruzaleme. Kā zināms, Jeruzaleme ir svēta vieta trim lielākajām reliģijām - jūdaismam, kristietībai un islāmam. Tātad lielākajai daļai cilvēces tā ir īpaša vieta. Vissenākā saistība ar Jeruzalemi ir jūdiem. Šeit viņi ir dzīvojuši senatnē, vairākas reizes izdzīti trimdā un atkal atgriezušies. 13.g.s.p.m ēras Mozus slēdz derību ar dievu, sola pielūgt tikai vienu dievu, pieņem 10 baušļus. Darījuma rezultātā Mozus saņem solījumu, ka   Dievs Izraēlas tautai palīdzēs atgriezties apsolītajā zemē Kānaānā, tagadējā Izraēlā.  Tā Mozus kļuva par pirmo pravieti jaunā veida reliģijai. Pamazām rodas vecās derības raksti. Vecā derība sastāv no trim grāmatu tematiskām sērijām. Pirmā grāmatu sērija ir likuma grāmatas (toras), satur piecas Mozus grāmatas. Otrā praviešu grāmata (navim) un trešā tēma, dze...

Gruzija-vīna un baznīcu zeme. Kahetija.

Pirms došanās uz Kahetiju apmeklējām seno galvaspilsētu Mtsheti. Svetshoveli katedrāle, galvenā Gruzīnu pareisticīgo katedrāle. Mtskhet 1000 gadu pirms Kristus bija Iberijas  galvaspilsēta. 337 gadā šajā vietā  kristietība tika pasludināta par valsts reliģiju. Piemineklis šim notikumam ir slavenā Svetshoveli katedrāle, kura  celta 5 gadsimtā. Sestajā gadsimtā  par  Kartli galvaspilsētu izvēlējās Tbilisi, jo to vieglāk bija aizstāvēt no ienaidniekiem. Tomēr katedrāle palika par galveno  Gruzīnu pareizticīgo svētnīca. Arī tagad tā ir gruzīnu pareizticīgās baznīcas galvenā mītne. Atrodas tur kur  Aragvi un Kura saplūst kopā. Galvenais aplūkojamais objekts Svetshoveli katedrāle.