Apmeklēju Rīgas biržas namā izstādi “Krievu mākslas zelta klasika 19. gadsimts”
Lai mākslas darbs kaut ko skatītājam pateiktu, ieinteresētu, par to vajag vairāk zināt. Tāpēc izvēlējos vienu mākslinieku no izstādīto mākslinieku skaita. Marinists Ovaness (Ivanu) Aivazovskis.
Iztādīti dažādu 19.gs krievu mākslinieku darbi. Izstāde pietiekami liela, ap100 darbu no LMM krājumiem. No tādas gleznu daudzveidības un daudzuma ļoti grūti izvilkt sauso atlikumu. Ko redzēji, kas patika atmiņā pēc izstādes apmeklēšanas.
Lai mākslas darbs kaut ko skatītājam pateiktu, ieinteresētu, par to vajag vairāk zināt. Tāpēc izvēlējos vienu mākslinieku no izstādīto mākslinieku skaita. Marinists Ovaness (Ivanu) Aivazovskis.
Viņa tēvs Georgs Aivazjans, armēnis, dzīvojis Feodosijā, Krimā, nodarbojies ar biznesu. Kādu brīdi lietas gāja labi, bet pēc kara sākuma ar Franciju lietas sāka iet lejā. Ģimene piedzīvoja nabadzību. Neskatoties uz to puika saņēma labu izglītību. Puikam agri atklājās zīmēšanas talants. To ievēroja un jaunajam talantam radās bagāti un ietekmīgi aizbildņi. Tas ļāva Ivanam studēt Pēterburgas mākslas akadēmijā. Aivazovskim liktenis bija labvēlīgs. Atzīts un cildināts gan karaļnamos, gan sabiedrībā. Apceļojis daudzas zemes, saņēmis daudzu valstu ordeņus.
Pasaules radīšana. |
Vatikāns nopērk viņa gleznu "pasaules radīšana". No ūdens un gaisa dzimst pasaule. Ūdens izskatās ledus auksts, atgādina metālu.
Francijas karalis sprauž viņam ordeni pie krūts. Turcijas sultāns sajkūsmā par jūras ainām un arī apbalvo ar ordeņiem. Aivazovskis sultānam pretīm dāvina bildes.
Aivazovskis ir liels armēņu patriots. Pēc turku genocīda pret armēņiem, Aivazovskis šos ordeņus izmet jūrā un uzraksta vēstuli sultānam, kurā paziņo, ka sultāns var izmest arī viņa gleznas. Tās viņam nav vajadzīgas.
Aivazovskis tiek ieskaitīts krievijas flotē par galveno mākslinieku. Tātad viņš ir militāra persona ar augstu militāro pakāpi
Aivazovskis bija ļoti strādīgs, ražigs mākslinieks. Savā mūžā ir uzgleznojis ap 6000 gleznu.
Esmu ievērojis, ka liela daļa viņa gleznu ir par tēmu nakts, jūra un mēness. Šo elementu kombinācija uz audekla cilvēkiem patīk, uzrunā tos.
Devītais vilnis. |
Protams Aivazovska meistarības virsotne ir ūdens rakstura attēlošanā. Smaragda zaļums, putu kristāliskais baltums.
Lūk slavenā Aivazovska glezna "devītais vilnis".
Šī glezna bija izstādīta manis apmeklētajā “Krievu mākslas zelta klasika 19. gadsimts” izstādē |
Aivazovska mūža sievietes. Sievietes vīrieša mūžā ir ļoti svarīgs elements. Sievietes var celt mākoņos, vai arī dzīt ellē. Kau gan liekas ka Aivazovska daiļradi peripētijas ar dāmām maz ietekmēja. Pēc visa kas uzrakstīts spriežot viņš ir bijis darba holiķis. Studiju laikā Pēterburgā iepazīstas ar slavenu baletdejotāju Mariju Taljoni, kura ir 20 gadus par viņu vecāka. Aivazovskis iemīlas. Lai būtu kopā Aivazovskis izkārto sev praksi Venēcijā, kur Aivazovskis dzīvo pie Marijas. Viņš grib viņu precēt, bet Marija domā par karjeru un atsaka Vaņam. Viņi šķiras, Ivanam paliek rozā baletkurpīte, kuru viņš glabā visu savu mūžu. Aprecas ar anglieti, guvernanti. Sadzimst daudz meitu un neviena dēla. Tomēr raksturi neklapē un Ivans lūdz baznīcu šķirt viņu laulību. Šī sieviete ir bojājusi viņam aknas. Lai neizzustu uzvārds, Aivazovskis adoptē savu mazdēlu. Aivazovskis lūdz caram, lai viņš ļauj mainīt mazdēlam uzvārdu uz Aivazovskis. Pēdējo sievu 65 gadu vecumā viņš noskata bērēs. Atraitne, armēniete, 40 gadus par viņu jaunāka.
Lūk tas ir kas palicis man pāri pēc šīs istādes apmeklējuma, kurā bija vismaz 100 dažādu autoru gleznu.
PS. Izrādās ka Aivazovska otai pieder 6000 gleznu, ne 1000 kā es rakstiju agrāk. Dzīves laikā bija 120 personālizstādes, pasē 135 vīzas. Lielākā glezna ir 2,8X4,25 metrus liela, mazākā 10X7 centimetri.
Šo komentāru ir noņēmis emuāra administrators.
AtbildētDzēst