Pāriet uz galveno saturu

Iepazīstu dzejnieku. Frederiks Garsija Lorka.

Atmiņa ļoti īpatnēja dāma. Pēdējos gados palikusi ļoti slinka, neko negrib atcerēties. Sevišķi vārdus, uzvārdus. Lorka, Frederiks Garsija Lorka, dzirdēts vārds, tomēr tā kā ilgi nelietots, tad palicis manā atmiņā, kā ļoti neskaidrs tēls, spāņu dzejnieks. Padomju laikā viņu cildināja kā sociālisma atbalstītāju Spānijā, republikas piekritēju, cīnītāju pret Franko režīmu. No tiem laikiem man viņš arī zināms. Nav arī brīnums, jo Franko piekritēji savukārt viņu uzskatīja par komunistu un Maskavas ruporu. 


Labirinti, ko veido laiks,
pārvēršas pīšļos.
Paliek vienīgi tuksnesis.
Sirds, alku avots,
pārvēršas pīšļos.
Rītausmas maldi un skūpsti
pārvēršas pīšļos.
Paliek vienīgi tuksnesis.

Viļņots tuksnesis.

Stimuls interesei par dzejnieku bija Cēsu kultūras nedēļas ietvaros izrādītā  flamenko Opera Ainadamar.
 
Operas Ainadamar sākums.
Ainadamar tulkojumā no arābu valodas nozīmējot "asaru avots'. Gan operas sižets, gan mūzika tiek cildināti kā šedevrs un 20.gadsimta laikmetīgās mūzikas pērle. Cēsu pilsdrupās uzvestā izrāde atstāja lielisku iespaidu.
Vispirms jau mūzika, kura nelīdzinās klasisko operu skanējumam, mūzika, kurā dzird ģitāras skaņas, arī izcilie pasaules klases dziedātāji, kuri šo operu dziedājuši pirmsākumos, kā arī dekorācijas un izrādes vide. Par dekorāciju kalpoja Cēsu pils mūri un pakāpieni, kuri ved uz pilsdrupām. Nakts tumsā skatuve mazliet atgādināja Spānijas kalnu ainavu. 
Margaritas Xirgu lomā -Marija Inohosa-Montenegro.
Kairiša režija. Uzvedumā viņš  bija ieviesis vēl vienu personāžu, kuru citu teātru  operas uzvedumos nav manīts, pilnīgi kailu vīrieti. Man šis plikais simbolizēja cilvēka kailo dzīvību, likteni. Liktenis vīriešu dzimtas vārds, plika sieviete gan nederētu.

Frederiko Garsijas Lorkas lomā Marina Pardo. Viņa dziedājusi šo lomu Spānijas pirmuzvedumā.
Lugas galvenā tēma Frederika Garsijas Lorkas nogalināšana. Kas tad bija Lorka?  Lorka tiek uzskatīts par Spānijas 20.gadsimta kultūras simbolu.
 Dzejnieks un dramaturgs. Labi pārzinājis mūziku, flamenko pētnieks un duentes noslēpuma izzinātājs.  Lorku sauc par nāves un nakts dzejnieku. 
Kas tad ir duente? Latviešu valodā ir izdots Frederika Lorkas lekciju apkopojums - "Duende. Spēle un teorija", "Spāņu šūpuļdziesmas", "Kantehondo. Andalūzijas senais dziedājums" un "Dona Luisa de Gongoras poētisko tēlu pasaule". Duendi, kā izdevuma ievadvārdos atzīmē Raups, nav iespējams analītiski definēt, jo tas drīzāk ir tēls, kam Lorka "piedēvē vienīgi trīs raksturlielumus: tas ir pasaulīgs, mirstīgs un dēmonisks" 

Без глаз моих
ты, бедная душа,
не разглядишь, как хороша луна.

Без губ моих
тебе, моя душа,
не знать ни поцелуя, ни вина.

Без сердца моего
и ты мертва.
К чему вся глубина твоих зеркал,
когда умрут слова?

Par Lorkas dzīvi ir uzņemta filma Little ashes.
Ir vērts  noskatīties, to viegli atrast internetā.  
  
Filma atklāj Lorkas seksuālo orientāciju. Viņš ir bijis gejs. Filmā atspoguļota Lorkas un Dalī draudzība. 
Lorka un Dali.
Lorkas nāves noslēpums. Lorka nodzīvoja tikai 38 gadus. Spānijas Pilsoņu karš bija briesmīgs laiks. Ar nežēlību izcēlās abas puses, gan republikāņi, gan falangisti. Karā gāja bojā liels skaits cilvēku. Liela daļa no šī skaita cieta no Franko režīma represijām. Šis laiks ir labi parādīts grāmatā   Blind Sunflowers by Alberto Mendez. Detaļas par Lorkas slepkavību ļoti ilgi bija noslēpumā tītas. Draugi Lorkam piedāvāja pārcelties uz ārzemēm un cīnīties pret Franko režīmu no turienes. Arī operā skan šī doma, ko piedāvā galvenā varone. Pati viņa aizbēg uz Dienvidameriku un tur nodzīvo visu savu mūžu. Lorka noraidīja šo priekšlikumu un pieņēma pēkšņu lēmumu doties uz dzimto Granadu. Viņš cerēja, ka radi viņu paslēps. Realitātē vieni radi viņu paslēpa, bet citi radi uzrādīja atrašanās vietu. Tur tad viņš arī  tika arestēts un kopā ar diviem citiem nezināmā vietā nošauts. Lorkas kapa vieta joprojām nav zināma. 

Memento
Когда умру,
Схороните меня с гитарой
В речном песке.
Когда умру...
В апельсиновой роще старой,
В любом цветке.
Когда умру,
Стану флюгером я на крыше,
На ветру.
Тише...
Когда умру!

Komentāri

Šī emuāra populārākās ziņas

Sicīlijas pavasara iespaidu kadri.

Darba pienākumi noveda mani tālajā Sicīlijā. Lidojums ar airbaltic uz Romu un ar Alitalia uz Palermo. Kartē iezīmēts ceļojuma rajons. Septiņas stundas un mēs jau Palermo lidostā. Esmu jau otro reizi Sicīlijā, bet nekad neesmu bijis rietumos, Palermo rajonā. Izrādījās, ka mūsu  nodarbības notiks nevis Palermo, bet gan 130 km attālajā pilsētā Trapani. Trapani galējais punkts salas rietumos. Viesnīca Tirreno atrodas okeāna krastā. Pirmajās uzturēšanās dienās laiks ir nomācies un vējains. Ja uzvelk trīs segas, tad var naktī gulēt pie vaļēja loga un klausīties viļņu šalkas. To tad es arī darīju. 

Jeruzaleme-triju reliģiju pilsēta.

Ir uzskats, ka uz zemes eksistē specifiskas vietas, tā sauktie enerģētiskie mezgli, kurās rodas idejas, atklājumi, lieli projekti. Ja tādas vietas tiešām eksistē, tad viena no tām ir Jeruzaleme. Kā zināms, Jeruzaleme ir svēta vieta trim lielākajām reliģijām - jūdaismam, kristietībai un islāmam. Tātad lielākajai daļai cilvēces tā ir īpaša vieta. Vissenākā saistība ar Jeruzalemi ir jūdiem. Šeit viņi ir dzīvojuši senatnē, vairākas reizes izdzīti trimdā un atkal atgriezušies. 13.g.s.p.m ēras Mozus slēdz derību ar dievu, sola pielūgt tikai vienu dievu, pieņem 10 baušļus. Darījuma rezultātā Mozus saņem solījumu, ka   Dievs Izraēlas tautai palīdzēs atgriezties apsolītajā zemē Kānaānā, tagadējā Izraēlā.  Tā Mozus kļuva par pirmo pravieti jaunā veida reliģijai. Pamazām rodas vecās derības raksti. Vecā derība sastāv no trim grāmatu tematiskām sērijām. Pirmā grāmatu sērija ir likuma grāmatas (toras), satur piecas Mozus grāmatas. Otrā praviešu grāmata (navim) un trešā tēma, dze...

Gruzija-vīna un baznīcu zeme. Kahetija.

Pirms došanās uz Kahetiju apmeklējām seno galvaspilsētu Mtsheti. Svetshoveli katedrāle, galvenā Gruzīnu pareisticīgo katedrāle. Mtskhet 1000 gadu pirms Kristus bija Iberijas  galvaspilsēta. 337 gadā šajā vietā  kristietība tika pasludināta par valsts reliģiju. Piemineklis šim notikumam ir slavenā Svetshoveli katedrāle, kura  celta 5 gadsimtā. Sestajā gadsimtā  par  Kartli galvaspilsētu izvēlējās Tbilisi, jo to vieglāk bija aizstāvēt no ienaidniekiem. Tomēr katedrāle palika par galveno  Gruzīnu pareizticīgo svētnīca. Arī tagad tā ir gruzīnu pareizticīgās baznīcas galvenā mītne. Atrodas tur kur  Aragvi un Kura saplūst kopā. Galvenais aplūkojamais objekts Svetshoveli katedrāle.