Pāriet uz galveno saturu

Nedēļa klasiskās mūzikas gaisotnē.

Emocionāli, man nedēļa pagāja klasiskās mūzikas iespaidos. Sanāca tā, ka nedēļas laikā apmeklēju divus klasiskās mūzikas pasākumus un iepazinos ar cilvēku, kurš aktīvi strādā šajā mākslas nozarē. Kas ir klasiskā mūzika?  Vispirms jau tā raksturojas ar sen radītu mūziku. Klasiskās mūzikas komponēšanas periods tiek uzskatīts  no 11.gs. līdz mūsdienām. Klasiskā mūzika izpaužas tādās formās kā, dziesma, simfonija, sonāte, opera, svīta, etīde, simfoniskā poēma. Jēdziens klasiskā mūzika ir tik plašs, ka tajā var atrast darbus, kuri patīk un varbūt pat ļoti, un tādus, ka nevar saprast,  kā to mūsdienās var klausīties. Rodas viedoklis, ka klasiskā mūzika mirst. Bet vai tā ir?

Ir veikti pētījumi dažādās valstīs, kādus kultūras pasākumus publika apmeklē.

Priekš manis pārsteidzoši tas, ka klasiskās mūzikas pasākumus Kanādā apmeklē tikai 2,3  reizes mazāk cilvēku kā pop mūzikas koncertus.  Es biju iedomājies daudz mazāku skaitli. Kāds varētu veikt šādu pētījumu Latvijā. Ja tā labi padomā, tas nemaz neizbrīna. Operas pasākumi notiek regulāri, skaistā operas namā, kāpēc lai neaizietu tur pavadīt vakaru. Bez tam operā ir laba kafejnīca, patīkama publika.
Vēl mūzikas popularitāti var mērīt ar pārdoto disku skaitu. Tā kā mūzikas industrijā apgrozās liela nauda,  tad tā veic arī pētījumus, kas notiek mūzikas tirgū.
Lūk rezultāti no viena šāda pētījuma.


 Redzams, ka klasiskās mūzikas albumus pārdod gandrīz tikpat, cik džeza diskus. Klasikas diskus pārdod   ~3% no kopējā pārdoto CD skaita. Līdz ar to jāsaka, ka klasiskā mūzika ir populāra un nemaz netaisās mirt, bet pat otrādi, tās klausītāju skaits pieaug. Varbūt tāpēc, ka pasaule noveco.
Pētījumi rāda, ka klasisko mūziku vairāk klausās cilvēki ar izglītību un vidējā vecumā.
Interesanti, ka ir pētījumi, kuri parāda ka klasiskā mūzika palīdz labāk apgūt mācības, it sevišķi ja mūziks ritms ir 60 sitieni minūtē. Tāds ritms  ir labs smadzenēm.
Un tagad par maniem koncertu apmeklējumiem šajā nedēļā. Klasiskās mūzikas izpildītāji visādā veidā  popularizē mūziku un cenšas to padarīt atraktīvāku publikai. Lielo orķestru diriģenti visādi izdarās, lai  uzjautrinātu publiku, mūziķi izstrādā dažādus pekstiņus. Piemēru var atrast šeit 


Poļu vijolnieku kvartets MozArt ir viena no tādām grupām, kura ar humoru  spēlē klasiku. Iesāk spēlēt klasiku , pamainot ritmu mūzika pārvēršas te country gabalā, te atkal džezā. Viņi izvilina skaņas no dažādiem priekšmetiem. Koncerts bija labs, mākslinieki vairākas reizes tika izsaukti un arī deva piedevas.

Nākošais mans kultūras gājiens nedēļas vidū bija uz operu.  Mūsu labs draugs no Zviedrijas Christians Lōfgrens bija saorganizējis projektu. Projekta ietvaros tika prezentēti  zviedru dizainera Oscara Magnusona briļļu ietvari. Īpašais viesis šajā projektā bija mūzikas profesore no Vīnes Irina Gavriloviči. Profesore vokālo meistarību ir mācījusi  tādām latviešu operas primadonnām kā Elīna Garanča, Inga Kalna un Kristīne Zadovska. 
Te operas kafejnīcā redzama  visa projektā iesaitītā grupa.
Var teikt, ka es biju profesores pavadonis uz Čaikovska operu Pīķa dāma. Kā teica profesore,  tā ir labākā Čaikovska opera. Man liekas, ka galvenais varonis Hermanis ir slims cilvēks. Man vairāk patika grāfs Jeļeckis. Bet galvenā sieviete viņu noraida. Te atkal jāsaka, sievietes ar prātu nevar saprast. No mūzikas  vislabāk man patika Jeļecka ārija "Ja vas ļjubļju". Es sevi pieķēru pie domas, ka ir kaut kas līdzīgs jau ir dzirdēts. Jā, tā ir krievu romance "Ja vas ļjubil, ljubovj esčo bitj možet..
Vai te kāds nav iespaidojies?  Paklausieties un salīdziniet.
Vispirms klausāmies grāfa Jeļecka āriju no Pīķa dāmas.

Un tagad krievu romance.


Nu kā, vai ir līdzība?
Tāda bija mana klasiskās mūzikas nedēļa. Klasiskās mūzikas bibliotēka  ir plaša un dziļa. Tajā katrs var atrast to kas patiks. Sakiet šos Jeļecka  vārdus savām meitenēm Es Tevi mīlu.

Lai veicas mūzikas un mīlas meklējumos. Kas gan var būt skaistāks par to!



Komentāri

  1. Zobenu deja smiekliiga liidz asaraam vai man labs noskanjojums? ..... Katraa zinjaa MozArt ir taa verti, lai dotos uz vinju koncertu, neesot lielam klasiskaas muzikas piekritejam :)
    Laila

    AtbildētDzēst
  2. Nu es gan esmu klasiskas mūzikas piekritējs. Un man ir 20.gadi.. Un es varu pateikt, ka klasika ir viena no labākajiem žanriem. Viņa mūzika ir patiešām īsta.... Enerģētisks, momorāls un spožāks.

    AtbildētDzēst
  3. Man ļoti svarīga ir izpildījuma kvalitāte .Augsta klase-tā ir fantastiska bauda.Žanrs vairāk tiek piemeklēts noskaņojumam-šlāgeri-jūtos,kā zaļumballē,opera-atkarīgs no libreta vai nu jāsmejas vaī jāraud,dziesmu svētki-tu jūties latvietis utt. Es ļoti esmu iecienījusi radio3-klasika,vari apvienot 2 vienā-kautko darīt un klausīties arī operas vai citus muz.izpildījumus tiešraidē no pasaules slavenākajām koncertzālēm.Bez tam mani pārņem lepnums un prieks,kad dzirdu par latviešu mākslinieku panākumiem.Tā jūt Maruta

    AtbildētDzēst
  4. Paldies Maruta par Jūsu komentāriem. Teikšu atklāti, patīkami ja kāds izlasa ko rakstīji un dod savu skatijumu uz lietām. Kā Jūs teicāt:"vajag tik rakt". Rakšu līdz brīdim kad apniks. Domāju, ka Jūsu komentāri man līdzēs attālināt šo brīdi. Vitolds

    AtbildētDzēst

Ierakstīt komentāru

Šī emuāra populārākās ziņas

Trīs dienas Latgalē. 2018.gada jūlijs.

Ir lapu daudz, bet sakne tikai viena un manējā ir Latgalē. Laikam tāpēc   ik pēc laika atkal un atkal mani velk apmeklēt senču dzimtās vietas. Šī velme sevišķi pieaug ar vecumu. Runājot Valda Krāslavieša vārdiem: Kur sākas debesis? Kur beidzās sili? – Viss nu ir sakusis sudraba mirgā... Kur zili zied ezeri, zili zied lini, sērst jāju atmiņu palsajā zirgā.   Saplānoju šovasar 3 dienu turneju pa Latgali. Piektdienas pusdienlaikā segloju savu karieti, sēdināju iekšā   radus un draugus un devāmies ceļā. Ceļš no Jūrmalas vijas gar gleznaino Daugavas kreiso krastu uz Jēkabpili.

Sicīlijas pavasara iespaidu kadri.

Darba pienākumi noveda mani tālajā Sicīlijā. Lidojums ar airbaltic uz Romu un ar Alitalia uz Palermo. Kartē iezīmēts ceļojuma rajons. Septiņas stundas un mēs jau Palermo lidostā. Esmu jau otro reizi Sicīlijā, bet nekad neesmu bijis rietumos, Palermo rajonā. Izrādījās, ka mūsu  nodarbības notiks nevis Palermo, bet gan 130 km attālajā pilsētā Trapani. Trapani galējais punkts salas rietumos. Viesnīca Tirreno atrodas okeāna krastā. Pirmajās uzturēšanās dienās laiks ir nomācies un vējains. Ja uzvelk trīs segas, tad var naktī gulēt pie vaļēja loga un klausīties viļņu šalkas. To tad es arī darīju. 

Mans rudens dārzs, dzejā un fotogrāfijās.

Sen neesmu ko prātīgu uzrakstijis.Blogu, līdzīgi kā draudzību, vajag kopt, citādi visi draugi aizmirsīs  ceļu uz to.Bloga skaitītājs rāda  3800 lapas apmeklējumu. Tas savukārt rāda, ka kādi paris simt draugu varētu būt. Tas uzliek pienākuma nastu. Nav nemaz  viegli veidot materiālus blogam. Traucē dabiskais slinkums  un attaisnošanās tam ir laika trūkums. Man ir ieceres aprakstīt vasaras kultūras pasākumus, kurus esmu apmeklējis. Ta jau redzēs, vai kas sanāks. Dabā jūtams rudens un rudens jūtams Ināras koptajā dārzā. Lielākā daļa puķu ir jau noziedējušas. Man patīk puķes fotgrāfēt.. Tāpēc sakrājies neliels foto materiāls par rudens dārza puķēm. To tad es šeit arī nodemonstrēšu. Lai nebūtu garlaicīgi, pievienošu dzeju, galvenokārt Haiku formā. Divas no tām ir manas. Pārējās sadzejojuši zolīdi haiku meistari.  Pīlādžoga ir īsta rudens oga.Spilgta,sarkana un rūgta. Mūsu pielādzis aug pie žoga ielas malā un viņa ogas krīt uz asvalta. Ziedonis ir veltijis dzejoli pielādzim, liekas ka tieš