Pāriet uz galveno saturu

Etīdes par mākslu. Pirmā etīde "Amerikas gotika".

 Mākslas zvaigznājā ir miljoniem skaistu gleznu, tūkstošiem slavenu un ne tik slavenu mākslinieku. Bez tam mākslas zvaigznājs katru dienu papildinās ar tūkstošiem jaunu darbu. Viena cilvēka spēkos tās visas nav iespējams apskatīt. Toties ir liela iespēja kādu no darbiem izvēlēties, baudīt un iepazīt. Šoreiz kāds ārējs impulss  pievērsa manu uzmanību gleznai "Amerikāņu Gotika".  Es maz ko zināju un joprojām maz zinu par Amerikas glezniecību. Amerikāņu gotika ir amerikāņu mākslinieka Granta Vuda (1891-1942) glezna.

Glezna stāsta  par lauku dzīvi Amerikas vidienē. Glezna radīta 1930. gadā. Glezna  ir kļuvusi par vienu no atpazīstamāko un slavenāko 20. gadsimta amerikāņu mākslas darbu. Arī pasaules kontekstā glezna augstu vērtējās.



Gleznas nosaukums cēlies no  Amerikas  lauku celtniecības stila. Angļu ieceļotāji cēla tādas mājas, kādas tiem bija dzimtajā Anglija. Anglijā lauku mājām bija populārs gotiskais stils. Vuds tādu māju ieraudzīja Amerikas laukos. Vudam tā ļoti iepatikās.
Mājas priekšā mākslinieks novietoja divus cilvēkus. Cilvēki izskatās tik īpatnēji, ka vietējie iedzīvotāji uzskatīja ka glezna ir karikatūra par vietējo iedzīvotāju dzīvi. Mākslas specialisti savukārt saka ka tēlos redzama 15-16 gs vācu un flāmu mākslinieku ietekme. Laikam ejot glezna no smejamās pārvērtās šedevrā.  Mākslas zinātnieku uzdevums ir radīt stāstu par darbu un atrast simbolus, kuri šo stāstu apstiprina.
"Amerikas gotikas" stāsts ir šāds. Tas stāsts varētu būt par Vuda vecākiem. Attēlā redzamie cilvēki ir ieradušies no Anglijas. Lai gan mākslas darbs darināts 20g.s., gan māja, gan apģērbs atbilst iepriekšējam laika posmam. Sievietes priekšauts gar malu apšūts ar mežģīnēm. Sievietei piesprausta kameja (broša). Tādu savā laikā Vuds atveda savai mātei no Eiropas. Vīrietis tur sažņaudzis dūrē dakšas. Tas rāda ka saimniecībā dara nopietnu darbu. Aiz vīrieša redzama būve, kura varētu būt darbnīca, vīrieša pasaule. Savukārt aiz sievietes pie mājas redzam istabas puķes, sievietes pasaule. Tālumā aiz meža redzams baznīcas tornis. Tur mākslinieka vecāki ir laulājušies.
Lielās depresijas laikā gleznu sāka uzskatīt par amerikāņu pionieru vīrišķības attēlojumu.

Man patīk Vuda Amerikas lauku ainavu attēlojums. Noapaļotas forma, koku lodes, simetrija. Vuda darbi ar savām mierpilna lauku ainām ir pretstats Amerikas pilsētu trauksmei. 

Vudu uzskata par reģionālā mākslas stila aizsācēju.

















Komentāri

Šī emuāra populārākās ziņas

Sicīlijas pavasara iespaidu kadri.

Darba pienākumi noveda mani tālajā Sicīlijā. Lidojums ar airbaltic uz Romu un ar Alitalia uz Palermo. Kartē iezīmēts ceļojuma rajons. Septiņas stundas un mēs jau Palermo lidostā. Esmu jau otro reizi Sicīlijā, bet nekad neesmu bijis rietumos, Palermo rajonā. Izrādījās, ka mūsu  nodarbības notiks nevis Palermo, bet gan 130 km attālajā pilsētā Trapani. Trapani galējais punkts salas rietumos. Viesnīca Tirreno atrodas okeāna krastā. Pirmajās uzturēšanās dienās laiks ir nomācies un vējains. Ja uzvelk trīs segas, tad var naktī gulēt pie vaļēja loga un klausīties viļņu šalkas. To tad es arī darīju. 

Jeruzaleme-triju reliģiju pilsēta.

Ir uzskats, ka uz zemes eksistē specifiskas vietas, tā sauktie enerģētiskie mezgli, kurās rodas idejas, atklājumi, lieli projekti. Ja tādas vietas tiešām eksistē, tad viena no tām ir Jeruzaleme. Kā zināms, Jeruzaleme ir svēta vieta trim lielākajām reliģijām - jūdaismam, kristietībai un islāmam. Tātad lielākajai daļai cilvēces tā ir īpaša vieta. Vissenākā saistība ar Jeruzalemi ir jūdiem. Šeit viņi ir dzīvojuši senatnē, vairākas reizes izdzīti trimdā un atkal atgriezušies. 13.g.s.p.m ēras Mozus slēdz derību ar dievu, sola pielūgt tikai vienu dievu, pieņem 10 baušļus. Darījuma rezultātā Mozus saņem solījumu, ka   Dievs Izraēlas tautai palīdzēs atgriezties apsolītajā zemē Kānaānā, tagadējā Izraēlā.  Tā Mozus kļuva par pirmo pravieti jaunā veida reliģijai. Pamazām rodas vecās derības raksti. Vecā derība sastāv no trim grāmatu tematiskām sērijām. Pirmā grāmatu sērija ir likuma grāmatas (toras), satur piecas Mozus grāmatas. Otrā praviešu grāmata (navim) un trešā tēma, dze...

Gruzija-vīna un baznīcu zeme. Kahetija.

Pirms došanās uz Kahetiju apmeklējām seno galvaspilsētu Mtsheti. Svetshoveli katedrāle, galvenā Gruzīnu pareisticīgo katedrāle. Mtskhet 1000 gadu pirms Kristus bija Iberijas  galvaspilsēta. 337 gadā šajā vietā  kristietība tika pasludināta par valsts reliģiju. Piemineklis šim notikumam ir slavenā Svetshoveli katedrāle, kura  celta 5 gadsimtā. Sestajā gadsimtā  par  Kartli galvaspilsētu izvēlējās Tbilisi, jo to vieglāk bija aizstāvēt no ienaidniekiem. Tomēr katedrāle palika par galveno  Gruzīnu pareizticīgo svētnīca. Arī tagad tā ir gruzīnu pareizticīgās baznīcas galvenā mītne. Atrodas tur kur  Aragvi un Kura saplūst kopā. Galvenais aplūkojamais objekts Svetshoveli katedrāle.