Pāriet uz galveno saturu

Grapas dzimtene Trentino-Alto Adige 2014 janvāris.

Pārlidojam Alpus.
Šoreiz ceļš ved uz Itālijas reģionu Trentino-Alto Adige. Tas ir Itālijas rajons ziemeļos, kurš robežojas ar Austriju un Šveici. Lai tur nokļūtu šoreiz lidojām caur Parīzi. No Parīzes lidojums  uz Veronu.  Pārlidojam Alpu kalnus, jo mērķa teritorija ir Alpu kalnu dienvidu pusē. Šis rajons slavens ar tā sauktajiem Dolomītu kalniem, kalnu slēpošanas Meku. Apmetamies viesnīcā kalnos aiz ciema Bretonica, aptuveni 1000m augstumā.

Trentino-Alto Adige vēsturiski piederējis gan Italijai gan Austrijai. Pēc Austro Ungārijas sabrukuma 1918.gadā novads kļuva par Itālijas teritoriju un tāds paliek līdz šim brīdim. Vietējie iedzīvotāji runā gan itāļu, gan vācu valodās. Itālijas valdība 1946.gadā rajonam iedot autonomijas statūtu. Tas nozīmē ka 90% no savāktajiem nodokļiem paliek pašiem. Adige vārds ir saistīts ar upes noasukumu , kura plūst caur šo rajonu.  Rajons ir ekonomiski veiksmīgs. Mani iepriecināja tas, ka šajā apvidū ražo labu vīnu un arī grapu. Jāsaka ka vīna sakarā pielaidu kļūdu. Galvenokārt dzēru sarkano vīnu un tikai atbraucot mājās uzzināju, ka baltie vīni šajā rajonā  ir vislabākie.

Bet šoreiz runa ies par grapu. 
Katrā iespējamā vietā tiek audzētas vīnogas, rajona stratēģiska kultūra.

No vīnogām vispirms iegūst sulu lai raudzētu vīnu un no tā kas paliekm pāri gatavo grappu.
Grapa ir Itāļu stiprs alkoholisks nacionālais dzēriens. Arī citās valstīs, kur aug vīnogas, pielieto analogu tehnoloģiju stiprā dzēriena ražošanai. Tikai Gruzijā to sauc par čaču, Grieķijā par rakiju.  Mēs apmeklējam grappas rūpnīcu Trentīno. Kā jau itāļiem pieklājās iestāde nosaukta  dižā vārdāi, Trentīnas Grappas institūts. 
Grapu dewstilē šādās ierīcēs.
Grappu gatavo no vīnogu čumām un kauliņiem, kuri paliek pāri pēc vīnogu sulas izspiešanas. Masu noraudzē un destilē. Parasti grappai ir smaka, kura man atgādina Latvijā ražotās kandžas smaržu. Man par izbrīnu degustētajai grappai šajā rūpnīcā smarža bija laba. 
Šīs grappas ir dažadu zālīšu uzlējumi.
Grappas ražošana smalkuma ziņā sāk līdzināties konjaku ražošanai. Protams ir jaunā grappa, kura ir nekrāsaina. Tajā pašā laikā iecienītākā ir 18 mēnešus ozolkoka mucā izturētā grappa. Man sevi jāuzliela, ka manas garšas kārpiņas vislabāk atzina 7 gadus, dažāda koka mucās izturētās grappas. Toties prāts tūlīt tās izdzēsa no atmiņas, kad acis ieraudzīja cenu, 160 EUR par pudeli. 
Bez dažādu grappu ražošanas šis privātais uzņēmums ražu sulas, konservus, vīnu un dievs vien zin ko vēl.
Lai gan tiek uzskatīts ka grapu ražo tikai no vīnogu čužām, man liekas ka stāstā izskanēja ka to arī jauc ar alkoholu ko iegūst destilējot vīnu. Tā kā iestāde ir institūts, tad pētijums ir kādi sajaukumi garšos vislabāk.
Šādas glāzes tiek lietotas grappas baudīšanai. Kad vērtējat grappu skatāties uz krāsu, smaržu un garšu. Uz veselību!
Viesu nams kurā apmetāmies bija puskalnā, apmēram kilometra augstumā. Viesnīca Sant Džiakomo vairāk domāts vietējiem iedzīvotājiem. No viesnīcas pavērās skats uz tuvējiem kalniem. Redzamie pacēlāji darbdienās nekustējās. Toties distances trasē kādu slēpotāju satikt varēja.
Skats no viesnīcas uz apkārtni.

Tuvējā kalnā pacēlāji nestrādā.

Pa nakti uzsniga bieza sniega kārta.
Viesnīcas interjerā plaši tiek izmantotas dabīgā koka mēbeles un antikvārās lietas.
Koka mēbeles interjerā.

Koka mēbeles.
Antikvārais mazgāšanās trauks ar spoguli.

Patafons, es arī tādu gribu.
Itāļu tradīciju nozīmīga satāvdaļa ir ēsšana. Pusdienas vai vakariņas ir ne tikai ēsšana bet komunicēšanās. Šis process parasti aizņem 1,5-2 stundām.Svarīga ir restorāna vietas izvēle, vai tur ir kas specifisks ēdienkartē. Tā dēļ var braukt savus 8 km naktī augšā kalnā. 
Ko tad izvēlēties? Pat pakausi vajag pakasīt.

Simpātiska restorāna īpašniece stāsta kas viņiem ir garšīgs.

Šoreiz Itālijā mēs nopēdojām kādus 500 km.

Beidzot darbu Trentīno, mēs devāmies tuvāk aplūkot kalnus.
Pārvietošanās līdzeklis Land Rover. Diezgan spartiska pārvietošanās un ierobežota redzamība.
 Mērķis slēpošanas kūrorts  Madonna di Campiglio. Braucam garām Gardas ezeram.
Gardas ezers.
Trentino-Alto Adige teritorijā ir liels skaits ezeru. Viens no viņiem gadijās mums ceļā.
Ezers kalnos. Sniegs krastā  un atspulgi ezerā.
Augstu kalnos.




Mazliet saules virsotnē.
Pāri Madonna di Campiglio nolaižās tumsa.
No  Madonna di Campiglio trīs stundas un esam Bergamo. Vēl pēdējās pusdienas un tad ar Ryanair tiešo reisu uz Rīgu. Līdz ar to piecu dienu piedzīvojums beidzies.


Komentāri

Šī emuāra populārākās ziņas

Sicīlijas pavasara iespaidu kadri.

Darba pienākumi noveda mani tālajā Sicīlijā. Lidojums ar airbaltic uz Romu un ar Alitalia uz Palermo. Kartē iezīmēts ceļojuma rajons. Septiņas stundas un mēs jau Palermo lidostā. Esmu jau otro reizi Sicīlijā, bet nekad neesmu bijis rietumos, Palermo rajonā. Izrādījās, ka mūsu  nodarbības notiks nevis Palermo, bet gan 130 km attālajā pilsētā Trapani. Trapani galējais punkts salas rietumos. Viesnīca Tirreno atrodas okeāna krastā. Pirmajās uzturēšanās dienās laiks ir nomācies un vējains. Ja uzvelk trīs segas, tad var naktī gulēt pie vaļēja loga un klausīties viļņu šalkas. To tad es arī darīju. 

Jeruzaleme-triju reliģiju pilsēta.

Ir uzskats, ka uz zemes eksistē specifiskas vietas, tā sauktie enerģētiskie mezgli, kurās rodas idejas, atklājumi, lieli projekti. Ja tādas vietas tiešām eksistē, tad viena no tām ir Jeruzaleme. Kā zināms, Jeruzaleme ir svēta vieta trim lielākajām reliģijām - jūdaismam, kristietībai un islāmam. Tātad lielākajai daļai cilvēces tā ir īpaša vieta. Vissenākā saistība ar Jeruzalemi ir jūdiem. Šeit viņi ir dzīvojuši senatnē, vairākas reizes izdzīti trimdā un atkal atgriezušies. 13.g.s.p.m ēras Mozus slēdz derību ar dievu, sola pielūgt tikai vienu dievu, pieņem 10 baušļus. Darījuma rezultātā Mozus saņem solījumu, ka   Dievs Izraēlas tautai palīdzēs atgriezties apsolītajā zemē Kānaānā, tagadējā Izraēlā.  Tā Mozus kļuva par pirmo pravieti jaunā veida reliģijai. Pamazām rodas vecās derības raksti. Vecā derība sastāv no trim grāmatu tematiskām sērijām. Pirmā grāmatu sērija ir likuma grāmatas (toras), satur piecas Mozus grāmatas. Otrā praviešu grāmata (navim) un trešā tēma, dze...

Gruzija-vīna un baznīcu zeme. Kahetija.

Pirms došanās uz Kahetiju apmeklējām seno galvaspilsētu Mtsheti. Svetshoveli katedrāle, galvenā Gruzīnu pareisticīgo katedrāle. Mtskhet 1000 gadu pirms Kristus bija Iberijas  galvaspilsēta. 337 gadā šajā vietā  kristietība tika pasludināta par valsts reliģiju. Piemineklis šim notikumam ir slavenā Svetshoveli katedrāle, kura  celta 5 gadsimtā. Sestajā gadsimtā  par  Kartli galvaspilsētu izvēlējās Tbilisi, jo to vieglāk bija aizstāvēt no ienaidniekiem. Tomēr katedrāle palika par galveno  Gruzīnu pareizticīgo svētnīca. Arī tagad tā ir gruzīnu pareizticīgās baznīcas galvenā mītne. Atrodas tur kur  Aragvi un Kura saplūst kopā. Galvenais aplūkojamais objekts Svetshoveli katedrāle.